sds

Buget planificat 1863000 2162,800 2310600
Buget executat 1805264 966633.37 Se  v-a executa
Sumă neexecutată 57735,10 1196166.63
Cauzele neexecutării s-a executat pînă la finele anului
Nr. proiecte educaţionale implementate
Nr. proiecte investiționale implementate
Nr. beneficiari ai proiectelor implementate
Sume primite din Componenta raională 7,500 27,680
Chestiuni soluționate prin aceste sume. Achiziţionarea materialelor la chimie Achiziţionarea materialelor  la   fizică
Alocații din bugetul instituției  adăugate pentu soluționarea acestor  chestiuni

–

Sume transportare
Elevi transportaţi
Localităţi de unde se transportează Drujineni-Cuzmenii-Vechi-Valea Rusului Drujineni-Cuzmenii-Vechi-Valea Rusului
Sume pentru  alimentare 102,800 105,400
Nr. elevi alimentați pe trepte școlare:-primar ,

-gimnazial

86 87 81

Utilizarea eficientă a resurselor financiare este o preocupare permanentă a directorilor si a contabililor..  Cele mai importante articole  de cheltuieli sînt : salarii, premii, plata energiei electrice, gaz, materiale de uz gospodăresc, reparaţii curente şi capitale. Finanţele au fost distribuite corect şi eficient. In acest anşcolar am achizitionat materiale didactice, am dotat cantina şcolii cu utilag de uz gospodăresc conform cerinţelor sanitaro – igienice, s-au distribuit bani pentru abonare. S-a procurat un calculator, xerox, printer pentru funcţionarea corectă şi eficientă a contabilităţii . S-au aciziţionat suficiente paie balotate pentru încălzirea instituţiei. S-a Înbunătăţit condiţiile de  sănătate a elevilor şi angajaţilor  procurîndu – se aparat cu butelii de apă iodată.  De la articolele reparaţie curentă şi capitală se vor distribui bani pentru reparaţia podelelor, înlocuirea tîmplăriei de lemn cu tîmplărie de tip termopan. S-a înaintat materialele necesare pentru participare la concurs pentru izolarea poereţilor instotuţiei cu penoplast. Toate acestea vor duce la îmbunătăţirea condiţiilor de instruire şi educaţie.

O problemă în planificarea finanţelor pentru anul următor este migraţia părinţilor şi micşorarea numărului de copii ponderaţi. Conform bugetului  care se va planifica ne punem obiectivul de a asigura instituţia în anul următor cu mobilier scolar pentru toate clasele. Vom achiziţiona o tablă înteractivă şi un proiector pentru îmbunătăţirea procesului instructiv – educativ.