sds

Perspective oferite absolvenţilor

Climatul şcolar este caracterizat prin dinamism şi grad înalt de angajare a membrilor instituţiei şcolare ; este un climat stimulativ care oferă satisfacţii, relaţiile dintre cadrele didactice fiind deschise, colegiale, de respect şi de sprijin reciproc. Conducerea  şcolii este deschisă şi ascultă sugestiile profesorilor, face aprecieri frecvente şi sincere la adresa acestora, le respectă competenţele, le oferă o largă autonomie.Toate acestea se reflectă pozitiv în activitatea instructiv-educativă şi înconduita cadrelor didactice.

În afară de bagajul de cunoştinţe dobîndite pe parcursul anilor de şcoală – din orele de curs şi din opţionalele oferite de gimnaziul  nostru – absolvenţii noştri părăsesc şcoala  cu o perspectivă mai largă asupra a ceea ce înseamnă să fii cetăţean al  lumii .Pe   parcursul celor   nouă  ani de studii  au acumulat   o serie de aptitudini social-culturale şi  competenţe de comunicare şi adaptare, ceea ce le înlesnește integrarea în societatea     modernă  .    Elevii noștri îşi dezvoltă latura creativă a personalităţii şi dovedesc însuşirea unor abilităţi de lideri, devenind flexibili, independenţi şi cu o mai mare disponibilitate către schimbările din jurul lor.